Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
09/05/2021 - 11:50

Wiercą koło góry Węgielnik. Będzie pierwszy tunel drogowy na Sądecczyźnie?

Od kilku dni odbieramy sygnały od mieszkańców Piwnicznej-Zdroju zaciekawionych i zaniepokojonych w części pojawieniem się wiertnic koło góry Węgielnik. Czy to oznacza, że mimo kontrowersji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twardo przymierza się do budowy tunelu drogowego w ramach budowy obwodnicy uzdrowiska?

Wiertnice, w tym ta widoczna na zdjęciu, działają już kilka dni a przypomnijmy, że budowa obwodnicy Piwnicznej-Zdroju w trzech wariantach przedstawionych przez GDDKiA nadal budzi sporo kontrowersji i nadal są tacy mieszkańcy, którzy uważają, że żadna z przedstawionych podczas konsultacji koncepcji nie ochroni uzdrowiska przed degradacją.

Zobacz też: Komisja Europejska zajmie się tranzytem tirów w Dolinie Popradu

Prawdą jednak też jest to, że podczas owych konsultacji wariant z budową tunelu w Węgielniku, jedyny nie kolidujący ze strefą A uzdrowiska był przyjęty najprzychylniej. Burmistrz Dariusz Chorużyk też popierał tę koncepcję z jednym tylko zastrzeżeniem – tunel powinien być poprowadzony niżej, powinien być dłuższy tak, aby ruch aut tędy jadących najmniej ingerował w funkcjonowanie otoczenia.

Tyle tylko, że wiązałby się to ze znacznym wzrostem kosztów przedsięwzięcia. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta. W przypadku tunelu o długości większej niż 500 metrów konieczna jest instalacja specjalistycznej wentylacji i oświetlenia. Z drugiej jednak strony wydatek byłby może na początku znacznie wyższy, ale potem konstrukcja byłaby łatwiejsza i tańsza w utrzymaniu i konserwacji niż estakada. Inna rzecz, że droga, estakada też musi przecież być oświetlona. Miejscowi nawet ironizują, że projektanci specjalnie sobie „wycyrklowali”, żeby w ich koncepcji do 500 metrów zabrakło tych 30 przesądzających o wejściu z zakres innych wymogów…

Zobacz też: Znów wyłączą zasilanie. Zobaczcie, gdzie nie będzie prądu na Sądecczyźnie

Ale wracając do wiertnic. By zacząć realizować jakąkolwiek tak poważną inwestycję drogową trzeba uzyskać tzw. decyzję środowiskową. Ten dokument, by obiektywnie ocienić wpływ inwestycji na okolicę, musi być podparty szczegółowymi badaniami. Krótko – geolodzy dopiero po odwiertach będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, w czy i w którym miejscu można w Węgielniku wiercić i budować tunel drogowy i o jakiej długości. Tylko takie badania dadzą obraz, na ile stabilne jest wnętrze wzgórza. Więcej na ten temat napiszemy po otrzymaniu bardziej szczegółowych wyjaśnień od GDDKiA.  ([email protected] Fot.: ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu