Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
29/01/2016 - 13:30

Benedykt Poręba: Społecznik z urodzenia, człowiek „orkiestra”

Benedykt Poręba – niestrudzony społecznik, pasjonat folkloru, założyciel i kierownik Zespołu Regionalnego „Mystkowianie”, wieloletni samorządowiec w gminie Kamionka Wielka. Tak w bardzo dużym skrócie można przedstawić człowieka nominowanego przez Kapitułę Plebiscytu do zaszczytnego tytułu Sądeczanin 2015 Roku.

Pan Benedykt znalazł się w gronie dziesięciu wytypowanych kandydatów.

Mieszka on w Mystkowie. Z tą przepiękną miejscowością w gminie Kamionka Wielka związany jest od 1963 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył również na tej samej uczelni podyplomowe studium bankowości. Pracował w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, był dyrektorem Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu, dyrektorem ds. marketingu w Przedsiębiorstwie Ceramicznym Biegonice Składy sp. z o.o.

Żyłkę społecznika zawsze miał we krwi. Mimo, iż liczy sobie 86 wiosen (urodzony w 1930 roku) nie zamierza rezygnować z tego, co kocha – działać dla ludzi. Czyni to ze wspaniałym efektem na wielu płaszczyznach.

Jest radnym gminy Kamionka Wielka. Mandat ten piastuje nieprzerwanie od trzydziestu sześciu lat. W latach 1990 - 1996 pan Benedykt był wiceprzewodniczącym Rady Gminy Kamionka Wielka, od 2002 do 2006 roku przewodniczący RG.

Benedykt Poręba sadeczanin roku

Od 1967 roku aktywnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mystkowie. Jest wiceprezesem tej jednostki.

Inicjator nadania szkole w Mystkowie imienia ks. prof. Piotra Poręby.

Kandydat do tytułu „Sądeczanin 2015 roku” jest niestrudzonym pasjonatem folkloru.

W 1984 roku założyli z żoną Hanną Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Mystkowianie”, a w 2014 roku pan Benedykt założył Zespół Regionalny „Mystkowianie”. Od dwóch lat jest jego kierownikiem.

W ubiegłym roku Benedykt Poręba (w kategorii osobowość) oraz zespół „Mystkowianie (w kategorii instytucja/zespół) zwyciężyli bezapelacyjnie w III Plebiscycie o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Celem konkursu jest wyróżnienie instytucji a także twórcy ludowego z Sądecczyzny, którzy swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy oraz kultywują lokalną historię i tradycję.

Benedykt Poręba był wielokrotnie odznaczany za działalność społeczną i kulturalną. Otrzymał między innymi Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Srebrne oraz Złote Jabłko Sądeckie, a także Złoty, Srebrny i Brązowy Medal OSP

Niestrudzony, lokalny patriota, który nie zważając na wiek, wciąż bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, gminnej i powiatowej.

Opr. (MACH)

Fot. (ROB), Kazimierz Ogorzałek.

Regulamin Plebiscytu
Elektroniczny formularz zgłoszeniowy

Aby  oddać głoś SMS, należy wysłać wiadomość o treści SR.<numer kandydata> na numer 7168. Koszt wysłania SMS to 1.23 PLN brutto.

1. Ewa Bulanda – sportowiec, wychowawca młodzieży – SR.01
2. Marian Dobosz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Piwnicznej Zdroju - Kosarzyskach, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.02
3. Tomasz Kowal – sportowiec, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.03
4.  Maria Kulig – prezes Stowarzyszenia na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych „Nasz Dom” – SR.04
5.  Grzegorz Mirek – dyrektor Miejsciego Zarządu Dróg – SR.05
6.  Janina Molek – regionalny producent przetworów z fasoli, laureatka konkursów kulinarnych – SR.06
7. Antoni Marcin Pawłowski – przedsiębiorca, tłocznia soków naturalnych – SR.07
8.  Benedykt Poręba – Społecznik, radny gminny od 36 lat, założyciel i kierownik Mystkowian – SR.08
9.  Barbar Sławecka – kierownik i opiekun zespołu Sądeczoki – SR.09
10.  Maria Sosin – dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, społecznik – SR.10
11.  Barbara Surman – sołtys Piątkowej, społecznik, prezes Kas Wzajemnej Pomocy – SR.11
12.  Leszek Zakrzewski – prezes PTH w Nowym Sączu, społecznik, konstruktor urządzeń fiskalnych – SR.12









Dziękujemy za przesłanie błędu